Autorský dozor

Chystáte sa navštíviť architektonickú kanceláriu, aby ste projektantovi načrtli všetky predstavy vášho budúceho bývania? Na stretnutí, kde budete riešiť detaily vášho domu na mieru, vám projektant môže ponúknuť službu s názvom autorský dozor. Ak ste sa dosiaľ stretli s termínom stavebný dozor, vedzte, že sa nejedná o to isté. Aký je teda rozdiel medzi stavebným a autorským dozorom?

Autorský dozor podľa zákona vykonáva autor projektu, teda jeho zhotoviteľ. Jeho hlavnou úlohou je, aby dohliadal na realizáciu stavbu v súlade s projektom, ktorý vyhotovil a udeleným stavebným povolením.
Okrem toho, podobne ako stavebný dozor, vykonáva kontroly počas celej realizácie stavby. V prípade komerčných stavieb sa architekt v úlohe autorského dozoru zúčasťnuje na dohodnutých kontrolných dňoch.

Autorský dozor sa vám zíde najmä vtedy, ak stavbu vášho rodinného domu realizujete svojpomocne a opierate sa o podrobný realizačný projekt. Ten vám, na rozdiel od projektu určeného na udelenie stavebného povolenia, ponúka detailné nákresy na stavebné konštrukcie a ich komplikované väzby.
V prípade, ak si chcete byť istý, že majstri postupujú podľa projektu, vsaďte na autorský dozor. Bude vás informovať o zistených odchýlkach a navrhne aj konkrétne opatrenia na vyriešenie nezrovnalostí. Autorský dozor sa vyjadruje i k nečakaným zmenám materiálov či použitých technológií počas stavby. Jeho služby vám zabezpečia aj odpovede na prípadné otázky, ktoré vám môže úrad položiť pri vybavovaní stavebného povolenia. Obdobne vám je projektant vykonávajúci dozor k dispozícii i v momente, keď preberáte stavbu ako investor a pripravujete potrebné podklady pre kolaudáciu.
Projektanti ZONAR-u v prípade vášho záujmu vykonávajú autorský dozor nielen pre fyzické osoby, ktoré si objednajú niektorý z projektov domov. Služby autorského dozoru zastrešíme i v prípade kompletných developerských projektov akéhokoľvek charakteru.

Neviete si rady s výberom projektu? Radi vám podáme pomocnú ruku.

Neviete si rady s výberom projektu? Radi vám podáme pomocnú ruku.

Zostavili sme pre vás špeciálny ebook, ktorý vám poradí ako si vybrať projekt na rodinný dom. Okrem rád a tipov od skúsených projektantov získate 3 špeciálne bonusy a prehľadný checklist, vďaka ktorému si ľahko vyberiete projekt pre dom vašich snov.

Zaslať špeciálny e-book

Radi vám poradíme

Zavolajte nám
PO - PI / 8:00 - 16:00 hod.

0948 842 333

Nechajte nám správu