Realizačný projekt

Ak ste sa rozhodli pre stavbu rodinného domu a vybrali ste si zo širokej ponuky domov isto viete, že na začiatok budete potrebovať projekt. Samozrejme platí to i v prípade, keď vaše konkrétne sny o bývaní vystihne dokonale iba dom na mieru.
To, čo vás však môže prekvapiť, je otázka vášho projektanta, či si prajete vyhotoviť realizačný projekt. Hlavou sa vám v momente premietne myšlienka - čo je realizačný projekt? Dosiaľ ste počuli len o klasickom projekte.
V čom je teda odlišný a najmä, kedy potrebujete realizačný projekt? Odpoveď na túto otázku závisí na investorovi, teda na vás. A aby ste sa vedeli správne rozhodnúť, mali by ste poznať rozdiel medzi realizačným projektom a projektom pre stavebné povolenie.


Realizačný projekt sa často označuje prívlastkom podrobný. A to presne zodpovedá označeniu toho, v čom má oproti bežnému projektu rodinného domu či akejkoľvek komerčnej stavby navrch. Obsahuje totiž výkresy vo väčšej mierke a časti ako výkazy výrobkov (okien, tehál, krovu, strešnej krytiny či komínu). Nájdete v ňom aj výpisy podláh a vrstiev. V skratke všetky detaily, ktoré potrebujete na realizáciu stavby.

Realizačný projekt sa stane vaším veľkým pomocníkom najmä vtedy, ak sa stavbu rozhodnete realizovať svojpomocne. Pomocou podrobných výkresov jasne zrealizujete stavebné konštrukcie, ich zložité náväznosti a veľký význam zohrá i vo chvíli, keď vám dodávateľská firma bude naceňovať materiál na stavbu. Súčasťou takéhoto podrobného projektu je totiž i časť s názvom výkaz výmer a rozpočet, pomocou ktorého si ľahko porovnáte cenové ponuky na stavebný materiál.

Realizačný projekt oceníte i v prípade, ak stavbu rodinného domu zveríte jednej firme. Vďaka nemu pochopíte zobrazené konštrukcie a o práci stavebnej firmy budete mať prehľad. Nuž a ak si k tomu preštudujete rozpis stavebných prvkov v projekte, je málo pravdepodobné, že sa na konečnej faktúre objavia položky, ktoré by vám nemali byť účtované.
Realizačný projekt a kvalifikovaný stavebný dozor vám tak môžu ušetriť omnoho viac financií, ako vynaložíte za ich účasť na stavbe. Keď sme už pri tých financiách...Ak vám pri plánovaní stavby napadla otázka, koľko stojí projekt domu, určite ste zistili, že odpoveď nie je jednoznačná. Záleží na tom, či sa rozhodnete pre podrobný realizačný projekt alebo vám postačí projekt, ktorý požaduje úrad pre vydanie stavebného povolenia.
Akokoľvek sa rozhodnete, my v ZONAR-e vám radi navrhneme projekt podľa vašich požiadaviek tak, aby sa vaše sny o budúcom bývaní stali čoskoro skutočnosťou.

Neviete si rady s výberom projektu? Radi vám podáme pomocnú ruku.

Neviete si rady s výberom projektu? Radi vám podáme pomocnú ruku.

Zostavili sme pre vás špeciálny ebook, ktorý vám poradí ako si vybrať projekt na rodinný dom. Okrem rád a tipov od skúsených projektantov získate 3 špeciálne bonusy a prehľadný checklist, vďaka ktorému si ľahko vyberiete projekt pre dom vašich snov.

Zaslať špeciálny e-book

Radi vám poradíme

Zavolajte nám
PO - PI / 8:00 - 16:00 hod.

0948 842 333

Nechajte nám správu