Územné rozhodnutie

Ak ste si už vybrali rodinný dom zo širokej ponuky katalógových domov alebo si dávate vytvoriť projekt domu podľa vlastných predstáv, potrebujete minimálne dve základné povolenia. Prvým je vybavenie stavebného povolenia. Bez neho totiž nemôžete realizovať ani výkopy základových pásov.
A to druhé rieši takmer každý stavebník tesne pred ukončením stavby keď zistiťuje, čo je potrebné na kolaudáciu. Aj tieto úkony však môžete preniesť na firmy ponúkajúce inžiniering a vybavenie kolaudačného rozhodnutia.
Napríklad aj na nás v ZONAR-e.

Ak ste však investorom komplikovanejšej stavby či developerského projektu, budete potrebovať o jedno rozhodnutie naviac.
Hovoríme o územnom rozhodnutí. To síce vydáva stavebný úrad pri každej stavbe, avšak pri rodinných domoch býva najčastejšie územné rozhodnutie posudzované súčasne so stavebným povolením. Výnimku tvoria zväčša stavby presahujúce zastavanú plochu 300 m2 alebo stavby s dvoma a viacerými nadzemnými podlažiami.
V takýchto prípadoch, ktoré sa týkajú aj väčšiny komerčných stavieb, vás ako prvé čaká územné konanie. K jeho úspešnému priebehu potrebujete najmä projekt pre územné rozhodnutie. Ten musí byť v súlade s územným plánom, všeobecne záväznými pravidlami a prípadnými podmienkami, ktoré stavebný úrad uloží.
Projekt jasne predostiera umiestnenie stavby v priestore a výškové osadenie. To všetko s dôrazom na vzťahy v okolí budúcej stavby.
Príslušný stavebný úrad teda posudzuje najmä umiestnenie plánovanej stavby a jednotlivé súvislosti s jej napojením na dopravnú infraštruktúru a inžinierske siete.

Neváhajte sa obrátiť na architektonické štúdio ZONAR, ak plánujte stavbu, ktorá nie je jednoduchá v zmysle stavebného zákona. Naši projektanti vám vypracujú projekt pre územné rozhodnutie so zreteľom na ďalšie legislatívne kroky, ktoré vás pri komplikovanejšej stavbe čakajú.

Neviete si rady s výberom projektu? Radi vám podáme pomocnú ruku.

Neviete si rady s výberom projektu? Radi vám podáme pomocnú ruku.

Zostavili sme pre vás špeciálny ebook, ktorý vám poradí ako si vybrať projekt na rodinný dom. Okrem rád a tipov od skúsených projektantov získate 3 špeciálne bonusy a prehľadný checklist, vďaka ktorému si ľahko vyberiete projekt pre dom vašich snov.

Zaslať špeciálny e-book

Radi vám poradíme

Zavolajte nám
PO - PI / 8:00 - 16:00 hod.

0948 842 333

Nechajte nám správu